Šperky každodenním nošením ztrácejí lesk a takzvaně "zajdou". Navíc se na nich, obzvláště pokud jsou hodně členité, usazují nečistoty. Je proto nutné o ně pravidelně a správně pečovat, aby byly pro Vás nadále ozdobou. Pokud je nosíte pravidelně každý den, pak je doporučujeme čistit jednou za měsíc. Náušnice je potřeba zbavit nečistot nebo laku na vlasy, prsteny a řetízky zbytků různých krémů a dalších nečistot. Pro běžnou očistu šperků Vám postačí smíchat horkou vodu s několika kapkami přípravku na nádobí nebo mýdla a v této lázni je vyčistit např. starým kartáčkem na zuby. Poté je přeleštíme nejlépe utěrkou na stříbro nebo flanelovým či bavlněným hadříkem. Doporučujeme provádět čištění jen u šperků bez kamenů, perel nebo korálů, ty by měly být svěřeny do rukou odborníka. Zboží z drahých kovů je přirozeně náchylné k oxidaci povrchu. Pot a prach je největším nepřítelem klenotnického zboží. Kromě toho zboží z drahých kovů je poměrně měkké, snadno se poškrábe, a proto s ním musíme zacházet opatrně. Podobně jako zlato, černá na povrchu i stříbro působením sirných sloučenin, jódu a bromu. Nejčastěji způsobují černání sloučeniny síry (sirovodík) obsažené ve vzduchu, čímž na povrchu šperku vzniká černý sirník stříbra. Nabíhání-oxidace je opět jako u zlata jen povrchové a snadno se odstraní vyleštěním. K běžnému čištění šperků zákazníkem, lze v současné době doporučit speciální impregnovanou utěrku . Velice důležité je před čištěním předmět oprášit, aby prach při čištění povrch nepoškrábal. Složitější případy je nejlepší svěřit přímo odborníkům v jakémkoli zlatnictví.
Aby si Vaše šperky uchovaly svou třpytivost, krásu a životnost, zde najdete pár tipů:
• Šperky nenoste při výkonu těžkých a hrubých prací, v prašném prostředí a prostředí s výpary.
• Šperky skladujte na suchém místě, v PVC sáčku nebo ve šperkovnici.
• Šperky s kameny, krystalem nebo perlami nenamáčejte v horké vodě - můžou prasknout nebo zmatovět.
• Stříbrné šperky reagují na chemické prostředky (lak na vlasy, parfémy) zčernáním nebo žloutnutím, proto je odložte při mytí nádobí, při úklidu nebo praní prádla.
• U řetízků typu had se vyvarujte ostrého pohybu, přelomení, především při ukládaní řetízku.
• Šperky s lepenými kameny, perličkami či krystaly nesmí přijít do styku s vodou, především slanou! Může dojít k uvolnění ozdoby.
• Jakákoli povrchová úprava - zlacení a stříbření je pouze dočasná. Jde o pokovení ve velmi tenké vrstvě, která se časem vlivem běžného užívání naruší, poškrábe. Zde je důležité, že jde o vlastnost nikoli vadu šperku.